27 Ekim 2012 Cumartesi

Ayakkabılarımızı temizleyelim mi :)


Evde kendi imkanlarımızla ayakkabı temizliğine var mısınız :) Birinci seçeneğimiz:

Diş macunu
Canvas kumaştan ayakkabılar için; bez üzerine sürdüğünüz diş macununu yardımıyla, ayakkabınızdaki izleri nazikçe silin ve kuru bir bezle üzerinden geçin.

Diş macunumuz işe yaramadıysa buyrun size öneri:


Karbonat
Diş macunu işe yaramadıysa, iki yemek kaşığı karbonatı sıcak suyla karıştırın. Bir bez yardımıyla, lekeli bölgelere bu karışımı uygulayabilirsiniz. Gerekirse daha fazla karışımı uygulayın. Son olarak temiz ve kuru bezle üstünden geçin.


Bulaşık deterjanı
Sıcak suyla birkaç damla deterjanı karıştırdıktan sonra, ipek ve saten haricinde bir bez yardımıyla, lekeleri ovun ve kurulayın. Bu işlemden sonra lekelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.


Aseton
Başka bir yöntem de aseton. Pamuğa döktüğünüz birkaç damla asetonu lekelere uygulayın. Daha sonra bebek pudrası ve vazelinle üzerinden geçtiğiniz taktirde ayakkabılarınızın uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.


Silgi
Sentetik kumaşlı ayakkabılarınız için, silgi yardımıyla lekeli bölgeleri ovabilirsiniz. Süetler için ise, ayakkabınızı zedelemeden, fırçayla ileri geri hareket edip, sonrasında da bir silgi yardımıyla temizlemek istediğiniz bölgeler üzerinden geçin.


Vazelin
Rugan ayakkabılar için, hafif dokunuşlarla vazelini ayakkabınıza uygulayın ve temiz bir bezle silin. Ayakkabınız bu işlem sonucunda yeni gibi, ışıl ışıl parlayacaktır.
kaynak: elmaelma.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder